NAR.KOT.YKI

Na podstawie Narkotyków Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Narkotyki Witkacego to skarbnica wiedzy o nałogach, złu, które mogą one wywołać, ale w głównej mierze to refleksja nad człowiekiem. Jego umiejscowieniem w świecie, wolą działania i trudnościami życia codziennego. Za głównego przewodnika po tym zawiłym świecie wybieramy każdego z nas, przypadkowego bohatera, który może znaleźć się w podobnej, krytycznej sytuacji – spotkania z wyrokiem ostatecznym, nieuchronnego końca własnej historii. On, postać nieokreślona, niedopowiedziana, faktycznie pozbawiona możliwości wyrazu, ale pełna bólu i cierpienia, gotowa na spotkanie z przeznaczeniem i śmiercią. Towarzyszymy w tej podróży w nieznane, odwiedzając tajemne pokłady duszy głównego bohatera, ale i ciemne miejsca współczesnego świata. Interpretacja prozy Witkacego nie byłaby możliwa bez szaleństwa, odwagi, nuty perwersji i pełnego zaangażowania. A wszystko w imię czystej formy.

Integralną częścią spektaklu są fragmenty filmowe, które zaczerpnięte ze Snów Iwana Wyrypajewa oraz poezja poetów, dla których śmierć i rozstanie była codziennością, a na pewno powszedniością.

Zapraszamy w krainę snu, teatralizacji świata, pełnej nieoczekiwanych symboli kategorię podróży. Eksperyment, który wiedzie w nieznane, ale również stanowi przestrogę. Specyficzne rozumienie rzeczywistości oraz szczególne zaangażowanie twórców w realizowany spektakl gwarantuje wiele emocji. Całości patronuje szalony Witkacy!

Układ tekstu, koncepcja, reżyseria  i opracowanie muzyczne – Daniel Przastek
Scenografia – Milena Jaroszek
Choreografia – Karolina Mikiciak vel Mikita, Jolanta Winiarska
Dźwięki, zdjęcia – Michał Radochoński
Realizacja projekcji animowanej – Krzysztof Fischer
Realizacja projekcji Sny – Marcin Starzecki
Organizacja – Krzysztof Kiełpiński
Producent – Jeremi Jarocki, Rafał Kozerski

Obsada:
On – Jeremi Jarocki
Alkohol – Marcin Szkupiński
Appendix – Marta Cienkowska
Eter – Rafał Kozerski
Kokaina – Krzysztof Kiełpiński
Morfina – Tadeusz Michrowski
Nikotyna – Walery Arnaudow
Pejotl – Maciej Szafrański

Obsada film Sny:
Dziewczyna, która ma sny – Maria Mussur
Dziewczyna z brązową śliną – Agnieszka Kuklińska
Dziewczyna w ciąży – Daniel Wykrętowicz
Chłopak, który się jąka –  Aleksander Nawrocki
Chłopak, który marznie –Antoni Maciaszek

W spektaklu wykorzystano fragmenty Snów Iwana Wyrypajewa a także wiersze Emily Dickinson, Arthura Rimbaud i Michaela Houellebecq’a.

Spektakl prezentowany w Teatrze Ochoty (kwiecień 2009)

Zdjęcia ze spektaklu