Kim jesteśmy

Koło Naukowe „Teatr i Polityka” należy do jednych z najstarszych i najbardziej zasłużonych grup studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Istniejemy od 2006 roku, kiedy to połączeni teatralną pasją stworzyliśmy instytucję, w której moglibyśmy spełniać swoje artystyczne ambicje.

Obecnie Koło tworzy kilkunastu kreatywnych, pełnych zapału, młodych ludzi, starających się urzeczywistnić własne projekty teatralne. Do tej pory stworzyliśmy samodzielnie siedem spektakli. Pierwszym z nich była Polityka miłości wg scenariusza Piotra Zaborowskiego. Następnie zrealizowaliśmy Miłość Fedry Sarah Kane oraz Baal Bertolta Brechta wg autorskiego opracowania tekstu. Do naszego zasobnego teatralnego życiorysu zaliczają się też Nar.kot.yki. na podstawie Narkotyków Witkacego i Snów Iwana Wyrypajewa, Ofiara Basini w oparciu o Niepokoje wychowanka Törlessa Roberta Musila oraz Andersen – Baśnie, na bazie sześciu wybranych baśni. Jednym z największych przedsięwzięć Koła był spektakl Cisi i Gęgacze według opery Janusza Szpotańskiego realizowany w ramach obchodów 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, które zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Ostatnim spektaklem Koła była sztuka ,,Wesele” wg autorskiego opracowania tekstu na podstawie ,,Wesela” Bertolda Brechta oraz ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a także filmu ,,Egoiści” Mariusza Trelińskiego. Spektakl miał swoją premierę 13 kwietnia 2013 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

W dorobku mamy również inne wydarzenia. Wśród nich między innymi Festiwal Kultury WITKAC.Y zorganizowany z okazji siedemdziesiątej rocznicy śmierci artysty. Kolejnym ważnym projektem była Konferencja Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę, która była komentarzem do spektaklu Mała narracja prezentowanego w warszawskim Teatrze Studio. Dużą popularnością wśród akademickiej społeczności cieszą się organizowane wraz z Teatrem Polskim  cykliczne premiery studenckie, dzięki którym widzowie zaraz po obejrzeniu spektaklu mogą wziąć udział w dyskusji z twórcami oraz zaproszonymi gośćmi. Artystyczna dusza zaprowadziła nas także na kartki kalendarza. Obnaża on nasze pozateatralne pasje i zainteresowania, a co więcej jest ciągle do nabycia. O limitowaną wersję kalendarza Politolodzy bez tajemnic pytajcie naszego prezesa.

Prezesi Koła:

2015 –   Damian Buczyński
2013 – 15 – Marcin Pietrowski
2011 – 13 – Artur Kozakiewicz
2009 – 11 – Radosław Gaczyński
2009 –   Maciej Szafrański
2008 –   Marta Cienkowska
2007 – 09 – Rafał Kozerski
2006 – 07 – Szymon Szaran